Drodzy Koledzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Przyjaciół Tradycji Wojskowej Akademii Medycznej i Wojskowej Służby Zdrowia!
9 października br. z ogromnym smutkiem, żalem i niedowierzaniem przyjęliśmy wiadomość o nagłej śmierci Profesora Andrzeja Lewińskiego – członka naszego Stowarzyszenia, także przyjaciela wielu z nas – wybitnego uczonego i lekarza w dziedzinie nauk medycznych oraz bardzo zaangażowanego organizatora krajowego wyższego szkolnictwa medycznego. W osobie Profesora żegnamy także podpułkownika rezerwy Wojska Polskiego, którego serce zawsze wypełnione było szacunkiem, chęcią niesienia pomocy i życzliwością dla noszących wojskowy mundur. Szczególną atencją i serdecznością darzył nasz nieoceniony Kolega Andrzej, umundurowanych i cywilnych pracowników byłej Wojskowej Akademii Medycznej i późniejszego Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego. Podpułkownik rez. profesor Andrzej Lewiński z niekłamaną aprobatą przyjął wiadomość o projekcie odtworzenia Wojskowej Akademii Medycznej w strukturach Wojska Polskiego. Niestety, nie dane było Mu tego dożyć.
Profesor Andrzej Lewiński urodził się 20 sierpnia 1953 roku w Łodzi. W 1978 roku ukończył, jako prymus roku, studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi. W 1981 roku uzyskał stopień doktora, habilitował się w 1986 roku, a w 1992 roku otrzymał tytuł profesora nauk medycznych. Zmarły ś.p. Andrzej Lewiński był profesorem endokrynologii, posiadającym specjalizację w zakresie endokrynologii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, chorób wewnętrznych, medycyny nuklearnej i zdrowia publicznego. Od 1978 r. związany był z Instytutem Endokrynologii Akademii Medycznej w Łodzi, następnie z Zakładem Endokrynologii Doświadczalnej i Diagnostyki Hormonalnej, obejmując w 1984 r., a w jego ramach kierownictwo Samodzielnej Pracowni Tyreologii.
Profesor w latach 1997-2000 pracował jako dyrektor Departamentu Nauki i Kształcenia w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej. W 1997 r. został kierownikiem Kliniki Endokrynologii i Chorób Metabolicznych Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi oraz przewodniczącym Rady Naukowej Instytutu. Był ponadto członkiem wielu towarzystw naukowych; w tym Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego i Europejskiego Towarzystwa Tarczycowego, konsultantem krajowym w dziedzinie endokrynologii. Był również członkiem Centralnej Komisji ds. Tytułów i Stopni Naukowych, prezesem Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej oraz Redaktorem Naczelnym „Endokrynologii Polskiej” i „Thyroid Research”. W 2002 r. Profesor Andrzej Lewiński został pierwszym Rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, powstałego po połączeniu Akademii Medycznej w Łodzi i łódzkiej Wojskowej Akademii Medycznej. Jako wybitny naukowiec i lekarz, odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał ponadto tytuł Doctora Honoris Causa Wyższej Szkoły Zdrowia i Pomocy Społecznej Świętej Elżbiety w Bratysławie. Profesor Lewiński zasłynął także jako autor i współautor ponad 450 prac oryginalnych opublikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach indeksowanych.
Żegnamy wielkiego człowieka, wspaniałego lekarza i niezwykle aktywnego naukowca, który swoją pasją zarażał wiele pokoleń lekarzy, a zostanie także zapamiętamy jako tytan pracy. Odszedł twórca nowoczesnej endokrynologii, szczególnie zafascynowany tyreologią i leczeniem hormonem wzrostu dzieci i dorosłych.
Drogi nam Profesor Andrzej Lewiński w naszej pamięci na zawsze pozostanie przede wszystkim człowiekiem wielkiego serca, który dobro Pacjenta, Rodziny i Przyjaciół stawiał na pierwszym miejscu. Szczególne wyrazy współczucia przekazujemy Najbliższym śp. Andrzeja: żonie Małgorzacie, córce i synom.
Cześć Jego Pamięci!
W imieniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Tradycji Wojskowej Akademii Medycznej i Wojskowej Służby Zdrowia!
Prezes płk dr n. hum. Czesław Marmura.